logo

Valsts

Teritorija: 83,559 kvadrātkilometri

Iedzīvotāju skaits: 9,27 miljoni

Valsts galvaspilsēta: Abū Dabī

Apvienotie Arābu Emirāti (AAE) atrodas Arābijas pussalas dienvidaustrumos. Ziemeļrietumos AAE ir robeža ar Kataru, austrumos ar Saūda Arābiju, bet dienvidos ar Omānu.

Apvienotie Arābu Emirātu krastus apskalo Persijas jūras līča un Omānas līča ūdeņi. Valsts krasta līnijas garums ir 700 km, no tiem 600 km ir gar Persijas jūras līci un 100 gar Omānas līci. Valsts nelielajā teritorijā vērojamas visdažādākās Tuvo Austrumu reģiona dabas ainavas – smilšu un smilšu-grants tuksneši ar zaļojošām oazēm, milzīgām tuksneša kāpām un izžuvušu upju gultnēm, Hadžara "krāsainais” kalnu masīvs, auglīgie līdzenumi valsts ziemeļaustrumos, Haurfakānas koraļļu rifi un lieliskās Persijas līča piekrastes smilšainās pludmales. Ūdens, starp citu, tur tiek slavēts kā īpaši dzidrs.

KLIMATS
Valstī valda sauss subtropu klimats, tāpēc gadā ir aptuveni 350 saulainas dienas. Lietus ir reta dabas parādība, kas lielākoties vērojama ziemas periodā (februārī-martā), turklāt, naktīs. Gada nokrišņu norma ir aptuveni 130 mm, bet sausākos gados ne vairāk par 30 mm. Vidējā dienas temperatūra janvārī ir 24-26°С, bet vasaras laikā: +45-48°С. Vidējais gaisa mitrums: 50-60%, bet vasaras un rudens sezonās – pat līdz 90%. Labākais laiks atpūtai AAE ir no oktobra līdz aprīlim (ieskaitot). Tomēr arī vasaras laikā tur var brīnišķīgi atpūsties: viesnīcās darbojas spēcīgas gaisa kondicionēšanas sistēmas, bet baseinos ūdens tiek speciāli atdzesēts. Turklāt vasarā AAE tiek rīkoti daudzi festivāli un svētki. Ziemas sezonā vērts paņemt sev līdzi svīteri vai vieglas virsdrēbes, jo vakaros laiks var būt diezgan pavēss – pat līdz +12-15°С piekrastē, bet kalnos un tuksnesī temperatūra var noslīdēt arī līdz +5°С. Ūdens temperatūra Persijas jūras līcī vasarā ir +33°C un augstāka, bet ziemas sezonas laikā valsts dienvidos ūdens temperatūra ir +22-24° C. Savukārt ziemeļos tā var nokristies pat līdz +16°С. Vismaigākais klimats valda Fudžeiras emirātā, kas atrodas pie Omānas līča, Indijas okeāna piekrastē. Vasarā tur nav ārkārtīgi karsts, bet ziemas laikā ir siltāks nekā citviet valsts teritorijā.

Laika apstākļus AAE teritorijā nosaka siltaisParastā temperatūra vasaras sezonā: +48°C. Lieti mēdz nolīt ziemas periodā, un arī tad – pa naktīm. Respektīvi, laika apstākļi AAE ir ļoti labvēlīgi komfortablai atpūtai: pateicoties sausajam klimatam, karstā gaisa temperatūra nav pārāk nomācoša, bet ūdens temperatūra nekad nav zemāka par +19 °C, un ūdens priekus var baudīt jebkurā gadalaikā. Saule spīd, un skaidras debesis ir 360 dienas gadā – tik tiešām ideāls vasaras kūrorts visa gada garumā!

Apvienotie Arābu Emirāti tika nodibināti 1971. gada 2. decembrī, un tobrīd valsts sastāvā ietilpa seši emirāti: Abū Dabī, Adžmāna, Dubaija, Fudžeira, Šārdža, Ummelkaivaina. Septītais emirāts – Rāselhaima – AAE pievienojās 1972. gadā. Katra emirāta nosaukums atbilst tā galvaspilsētas nosaukumam. Valsts pārvaldes augstākais orgāns ir Augstākā padome. Katra emirāta augstākā amatpersona ir šeihs. Valsts vadītājs – prezidents.

AAE galvaspilsēta un administratīvais centrs ir Abū Dabī, kur atrodas emirātu valsts vadītāja – šeiha – rezidence. Valsts ekonomiskos un sociālos panākumus nosaka naftas un dabasgāzes ieguve un tirdzniecība. Par naftu un dabasgāzi iegūtie finanšu līdzekļi daudzu gadu gaitā ieguldīti tūrisma, tirdzniecības, rūpniecības, lauksaimniecības, kā arī sociālā sektora attīstībā. Šādas ekonomiskās politikas realizācijas augļi bija aktīva valsts infrastruktūras attīstība un ievērojamu ārvalstu investīciju piesaiste. Valstī ir 7 lidostas un daudzas lielas jūras ostas. Valstī darbojas 9 brīvās beznodokļu ekonomiskās zonas: Džebelalī, Fudžeirā, Adžmānā, Ummelkaivainā, Šārdžā (lidostas teritorijā), Šārdžā (Hamrija), Dubaijā (lidostas teritorijā), Rāselhaimā, Abū Dabī (Sadijā).
Šīs zonas piesaista ārvalstu uzņēmumus ar to, ka tām nav jāmaksā nodokļi, muitas nodevas, ka netiek kontrolēta to kapitāla kustība un peļņas sadale. Turklāt ārvalstu uzņēmumiem ir tiesības pieņemt darbā darbiniekus nevis no AAE, bet no citām valstīm, kur darbaspēks ir lēts.

RELIĢIJA, VALODA
Valsts reliģija ir islāms. Lielākā daļa valsts iedzīvotāju ir musulmaņi (96%).Valsts valoda – arābu, bet plaši izplatīta (īpaši uzņēmējdarbībā) ir angļu valoda.

IZEJAMĀS DIENAS UN SVĒTKI
Oficiālās izejamās dienas AAE ir piektdiena un sestdiena.

Islāma svētki
Islāma kalendāra jeb Hidžrī kalendāra gadā ir 12 lunārie mēneši un tajā ir aptuveni 354/355 dienas. Lunārais gads ir par 11 dienām īsāks nekā saules gads, kuru lieto par pamatu Gregora kalendāram. Ramadāna sākums atkarīgs no Mēness parādīšanās debesīs un ne vienmēr sakrīt ar noteikto astronomisko datumu. Respektīvi, atkarībā no Mēness Mēness parādīšanās debesīs var mainīties arī citu islāma reliģisko svinību un svētku, piemēram, Eid ul-fitra (3-4 dienas pēc Ramadāna), Jaunā gada (pēc islāma jeb Hidžrī kalendāra), Pravieša dzimšanas dienas (Milad un-nabi) laiks.

Piezīmes:  Arafata diena –Hadžs– svētceļojums uz Meku. Eid ul-Adha – upurēšanas svētki, ar kuriem tiek noslēgts Hadžs, kas katram musulmanim ir jāveic vismaz vienreiz dzīvē. Ilgst 4 dienas. Svētceļojums uz Meku gandrīz vienmēr sākas 10 dienas pirms Eid al-Adha svētkiem.

Milad un-nabi – Pravieša dzimšanas diena.

Lailat al-Miradž – diena, kad pravietis Muhameds devās brīnumainā ceļojumā no Mekas uz Jeruzālemi un no turienes uz 7. Debesīm.

Ramadāns – devītais un pats nozīmīgākais mēnesis islāma kalendārā, kas tiek veltīts garīgai izaugsmei, labdarībai un lūgšanām. Ramadāna laikā diennakts gaišajās stundās tiek ievērots gavēnis, kas paredz atturību no ēdieniem, dzērieniem, smēķēšanas, miesiskām baudām un izklaidēm.
Eid ul-fitrs – svētki par godu Ramadāna gavēņa beigām (3-4 dienas pēc Ramadāna).

Oficiālie valsts svētki
Jaunais gads – 1. janvāris.
Nacionālā diena – 2. decembris (neatkarīgās AAE valsts pasludināšanas diena).
Šeiha Zaīda bin Sultana el Nahijana kronēšanas diena – 6. augusts.

Visas valsts svētku dienas ir brīvdienas.

NACIONĀLĀ VALŪTA
Vietējā valūta – dirhēms
1 dirhēms = 100 fili
Dirhēma kurss pret ASV dolāru ir fiksēts – 1USD = 3,66 USD
Preču un pakalpojumu apmaksai valstī lieto dirhēmus, taču daudzviet tiek pieņemti arī ASV dolāri. Tiesa, tādā gadījumā norēķini notiek pēc augstāka kursa nekā oficiāli noteikts. Valūtu ievešanai un izvešanai nav ierobežojumu.

NODERĪGA INFORMĀCIJA
Valstī azartspēles ir aizliegtas. Alkoholiskie dzērieni tiek pārdoti tikai tiem, kas apmetušies viesnīcās – restorānu un bāru apmeklētājiem. Šārdžas emirātā valda "sausais likums”. Valstī ir vairāki veikali, kuros ārzemnieki var iegādāties alkoholiskos dzērienus.

Ieejot mošejā un mājās, jānoauj apavi. Nedrīkst iet pa priekšu tiem, kas skaita lūgšanas.

Ramadāna – musulmaņu gavēņa – laikā nedrīkst no saules lēkta līdz saulrietam ēst, dzert un smēķēt sabiedriskās vietās un uz ielas. Šie noteikumi neattiecas uz tiem tūristiem, kas diennakts gaišajā laikā ietur maltītes viesnīcās, kurās apmetušies. Īpaša vērība jāpievērš apģērbam.

Nav pieņemts ēst stāvot kājās vai ejot. Maizi parasti lauž ar rokām. Ēdiens, nauda un lietas jāņem ar labo roku.

Sarokojoties neskatieties cilvēkam tieši acīs, neturiet otru roku kabatā un neviciniet to.

Soda nauda par atkritumu (papīru, izsmēķu u.tml.) izmešanu uz ietves vai ielas ir 500 dirhēmi; arī tad, ja vienkārši esat aizmetuši kaut ko garām urnai.

Īpaši uzstājīga uzmanības pievēršana sievietei var beigties ar ieslodzījumu vai soda naudu – līdz pat 60 000 dirhēmiem.

Lamāšanās sabiedriskā vietā un draudu izteikšana sarunu biedram var beigties ar ieslodzījumu.

Narkotiku lietošana tiek sodīta ar ieslodzījumu līdz 5 gadiem, bet par to ievešanu un pārdošanu paredzēts nāvessods.

Vienmēr ņemiet sev līdzi personu apliecinošus dokumentus, bet vēl labāk – to kopijas. Lielākā daļa AAE policistu nevalkā formas, taču stingri seko, lai tiktu ievērotas tradicionālās vietējās uzvedības normas. Sabiedriskās vietās dokumenti tiek pārbaudīti itin bieži.

 

Vēlies ceļot?

Saņmet jaunumus:

Please wait

Vēlaties uzdot jautājumu?

Droši sazinieties ar mums

Nosūtīt ziņu
  • alida.jpg
  • bal.jpg
  • balta.jpg
  • mo.jpg
  • nova.jpg
  • tez.jpg
  • valet.jpg