logo

Valsts

 

Galvaspilsēta: Andora la Velja

Valsts valoda: katalāņu

Valūta: EUR

Klimats: mērenā klimatiskā josla

Laiks: atpaliek no Latvijas laika par 1 stundu

Lidojums no Rīgas (uz Barselonu): ~4 h

Andoras Firstiste ir valsts Eiropas dienvidrietumos. Tā atrodas Pireneju kalnos, starp Franciju un Spāniju. 1278. gadā Andora nonāca Fuā grāfa (Francija) un Katalonijas provinces Seo de Urhelas bīskapa (Spānija) kopīgā pārvaldījumā. Kopš tiem laikiem līdz pat 1993. gadam Andora bija Francijas un Spānijas īpašumā. Bet 1993. gada 14. martā tautas referendumā tika pieņemta jauna konstitūcija un Andora kļuva par neatkarīgu valsti parlamentāru valsti, vienlaikus saglabājot firstistes statusu Valsts kopvadītāji ir Francijas prezidents un Spānijas provinces Seo de Urhelas bīskaps (šī iemesla dēļ valsts iekārtu mēdz apzīmēt arī kā parlamentāru kopprotektorātu).

FAKTI
Platība – 468 kv. km Iedzīvotāju skaits – apmēram 79 tūkstoši (2014. gadā) Galvaspilsēta – Andora Valūta – eiro Valsts valoda – katalāņu, ikdienā lieto arī spāņu (kastīliešu) un franču valodas Reliģija – katolicisms

KO STĀSTA VĒSTURE?
Pirmo reizi Andora tiek pieminēta 805. gadā, bet valsts tika dibināta 819. gadā. Franču un spāņu feodāļi centās iegūt nelielo, bet stratēģiski svarīgo teritoriju. 1278. gadā panākta dubulta vienošanās par suverenitāti – gan ar spāņiem, gan francūžiem. Vairāk nekā 700 gadus Andora bija franču un spāņu bīskapa Urgeļjas valdījumā. 1993. gada 14. martā tika apstiprināta Andoras konstitūcija, kas nosaka, ka Andora ir parlamentāra hercogiste. Interesanti, ka šo valsti nav skāruši Eiropas pagājušā gadsimta kari – ne Pirmais, ne Otrais pasaules karš.

NACIONĀLĀ VIRTUVE
Andoras iedzīvotāju nacionālie ēdieni – nūdeles buljonā, gatavotas no gaļas, kartupeļiem un pupiņām. Andorā dominē katalāņu virtuve. Trinxat – salāti no kartupeļiem un kāpostiem. Truites de carreroles – omlete ar sēnēm. Escudella – dārzeņu zupa ar zirņiem, kartupeļiem, kāpostiem un burkāniem. Botifarra – tradicionālās kataloniešu desiņas. Xai – cepts jērs.

Vēlies ceļot?

Saņmet jaunumus:

Please wait

Vēlaties uzdot jautājumu?

Droši sazinieties ar mums

Nosūtīt ziņu
  • alida.jpg
  • bal.jpg
  • balta.jpg
  • mo.jpg
  • nova.jpg
  • tez.jpg
  • valet.jpg